تای چی چوان هنر آرامش، قدرت، تندرستی


+ جینگ

 جینگ با چی تفاوت دارد . جوهره با انرژی یکی نیست . بدن جوهره را به انرژی مبدل می کند .جوهره یا جینگ غالبا ملموس است و می توان آن را دید و حس کرد . انرژی یا چی را هنوز نمی توان دید یا اندازه گیری کرد .

 جینگ در عین حال به طبیعت اصلی و عنصری همه چیز اطلاق می شود . هر چیزی جینگ را در خود دارد ، ارگانیک یا غیر ارگانیک . در این جا جوهره در معنای چیزی به کار رفته که به هر چیز ویژگی و خصیصه و سیرت منحصر بفردی می بخشد .

متن را در ادامه مطلب مطالعه نمایید.....


جینگ چیست؟

منبع اصلی تامین چی در بدن ما انواع مایعات و سیالات و هورمون های تولید شده توسط بدن هستند که شامل خون ، لنف ، تمام هورمون های غدد و مایعات جنسی مذکر و مونث و هورمون های مربوطه منجمله اسپرم و تخمک است .تمام این ها را که به عنوان یک واحد در نظر بگیریم ، جینگ (Jing) یا چینگ (Ching)  نام دارد .معنی معادل انگلیسی این واژه ، جوهره (Essence) است .درک معنای جینگ برای بسیاری از غربیان دشوار است . برای اینکه مطلب بهتر جا بیفتد به مثالی توجه کنید : اگر بدن انسان را به اسفنج تشبیه کنیم ، با فشردن اسفنج آنچه از آن خارج می شود ، جینگ است . جینگ همان جوهره زندگی است .

جینگ با چی تفاوت دارد . جوهره با انرژی یکی نیست . بدن جوهره را به انرژی مبدل می کند .

 جوهره یا جینگ غالبا ملموس است و می توان آن را دید و حس کرد . انرژی یا چی را هنوز نمی توان دید یا اندازه گیری کرد .

  جینگ در عین حال به طبیعت اصلی و عنصری همه چیز اطلاق می شود . هر چیزی جینگ را در خود دارد ، ارگانیک یا غیر ارگانیک . در این جا جوهره در معنای چیزی به کار رفته که به هر چیز ویژگی و خصیصه و سیرت منحصر بفردی می بخشد . به عنوان مثال سنگ دارای جینگ است و سگ دارای جینگ سگ . خورشید جینگ خورشید دارد و ماه جینگ ماه ، قلب دارای جینگ قلب است و الی آخر .جینگ می تواند اشکال و قالب های بیشماری به خود بگیرد .

ما برای تامین نیازهای بدن ، عصاره غذا را جذب کرده و آن را به چی تبدیل می کنیم . غذا و هوا دو منبع خارجی تامین جینگ ما محسوب می شود .

با بالا رفتن سن ، اندام های جنسی منبع داخلی اصلی برای تامین جینگ بدن هستند .این منبع در مردان عبارت است از منی و سایر هورمون های مردانگی و در زنان تخمک و هورمون های جنسی زنانه . جینگ جنسی در بدن به فرمی قدرتمند از چی مبدل می شود . با رسیدن به دوران بلوغ و نوجوانی ، جوهره جنسی که به انرژی جنسی مبدل شده ، منبع اصلی تامین انرژی بدن محسوب می شود . در میانسالی و سالهای بالاتر ، هنگامی که توانایی جنسی ما به تدریج افول می کند ، سطح انرژی مان به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد .

 

منبع :

 

کتاب تائو یوگا  و چی کونگ                                                    نویسنده :   اریک استیون یودلاو

 

 

" امروزه با دستگاه هایی می توان انرژی چی را اندازه گیری کرد و هاله را نیز مشا هده کرد که در مقالات بعدی به توضیح آن نیز می پردازیم  "

نویسنده : رضا عابدین پور و سیدمحمد صالح ; ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱۳۸٩/۱۱/۱٢
تگ ها: جینگ و جوهره و انرژی و چی
comment نظرات () لینک