تای چی چوان هنر آرامش، قدرت، تندرستی


+ بیماری انسداد ریه با ورزش تای چی بهبود می یابد

بیماری انسداد ریه با ورزش تای چی بهبود می یابد

27 آبان ماه مصادف با 17 نوامبر روز جهانی انسداد ریه

ورزش رزمی تای چی می‌تواند نقش مؤثری در بهبود بیماری مزمن انسدادی ریه داشته باشد و توان‌بخشی ریوی افراد مبتلا به آن را افزایش دهد.

به نقل از نشریه ساینس دیلی، پژوهشگران بیمارستان کنکورد و دانشگاه سیدنی استرالیا با بررسی 42 نفر از افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)‌ و ملزم ساختن نیمی از آنان به انجام ورزش تای‌چی به صورت 2 بار در هفته و همچنین انجام این ورزش در خانه دریافتند که ورزش تای‌چی می‌تواند با کاهش علائم تنگی نفس، کیفیت کلی زندگی این بیماران را بهبود بخشد.

براساس این گزارش محققان با مقایسه توان ورزشی و علائم بیماری افرادی که این ورزش را انجام دادند با بقیه افراد مورد مطالعه و انجام تست‌های مورد نیاز مشاهده کردند که انجام این ورزش با ایجاد یک برنامه آموزشی مؤثر در افراد مبتلا به این بیماری، جایگزین مناسبی برای برنامه‌های ورزشی آموزشی معمول در دسترس است که برای توان‌بخشی مشکلات ریوی این افراد در نظر گرفته شده‌اند و نتایج بسیار مطلوبی در این بیماران دارد.

نتایج دیگر این مطالعه با بررسی این ورزش به ویژه سبک SUN‌ موجود در این ورزش نشان داده است که این سبک با داشتن حرکات پیچیده کمتر به همه افراد و در همه سنین کمک می‌کند و خصوصاً افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن دیگر مانند آرتریت را قادر به انجام ورزش می‌کند.

گفتنی است تای‌چی نوعی ورزش رزمی در کشور چین است که شامل تمرین‌های بدنی نرم و ساده برخلاف ورزش‌های رزمی شدید است و تحقیقات قبلی نیز نشان داده است که این ورزش در کاهش التهابات مفاصل و استخوانی در افراد مسن نیز تأثیر مثبتی دارد./

منبع:

نویسنده : رضا عابدین پور و سیدمحمد صالح ; ساعت ٢:٠۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/۱٠/٢٧
comment نظرات () لینک