باگواجانگ (مشت اژدها)

با سلام خدمت همه دوستان امروز میخواهم به معرفی یکی اززیباترین سبکهای نرم درونی که خیلی از ما از این سبک اطلاعات کمی داریم و در گسترش ان کم کاری کردیم... بپردازم.

باگواجانگ (مشت اژدها)

با گواژانگ یا باگواجانگ یا  مشت هشت دیاگرامBagua chuan) )

این سبک به نام روش هشت نمودار یا هشت ضلعی مطرح بوده این سه خطی ها نشانه هایی هستند که برای نشان دادن پدیده های طبیعی استو یکی از معروفترین مدارس در کشور چین به شمار می آید . این سبک هم چنین به نام های یوشین باگوا ، لونگ شینگ باگوا ، یین یانگ با پان جانگ و .... معروف می باشد . باگواجانگ به همراه تای چی چوان و شینگ یی چوان سه سبک مهم از نوع سبک های درونی ووشو محسوب شده و بیشتر اساتید آن در استان ( هه بی ) چین فعال می باشند .

جانگ به معنی کف دست می باشد و نشان می دهد که باگواجانگ هنری است رزمی که بر استفاده از دست باز تأکید می کند. باگواجانگ به عنوان یک هنر درونی بر پایه ی تئوری تغییرات دایم استوار است .طبق گفته ی چینیان باستان زندگی که همان تغییر می باشد از یکی شدن یین و یانگ است. از  برهمکنش  این دو است که زندگی، تغییرات و زایش پدید می آید. این جوهره ی فلسفه ی باگوا است .

 

هیچکس بدرستی مبدا پیدایش سبک باگواژانگ را نمی داند.احتمال میدهند قدمت باگوا به 5000 سال نیزمیرسد. نوشته های بر جا ی مانده از گذشته چنین می گویند که شخصی بنام تائگ های چوان  از منطقه ونان هسین واقع در استان هوپی چین (1798-1879) این هنر رزمی را از راهبی تائو ئیست و گمنام که در معابد کوهستانی آموخته است. فلسفه پاکوا از کتاب آی چینگ I-ching یا یی چینگ = کتاب تقدیرات یا کتاب تغییرات و هشت وجهی های معروف آن موسوم به هشت دیاگرام گرفته شده است و اینکه مشت زنی با گوا با تغییرات همراه می باشد. همه چیز در پاکوا همچون طبیعت در حال سیلان و تغییر از صورتی به صورتی دیگر می باشد و هرگز آرام نمی گیرد و متوقف نمی شود در حرکات این هنر، دشمن همیشه در درون مرکز دایره ای فرضی تصور می گردد. که مبارز سبک پاکوا در محیط این دایره و رو به حریف درحال حرکت می باشد. و حملات و حرکات گردشی و انفجاری خود را بگونه ای غافلگیرانه و مقتدرانه بر ضد حریف بکار می گیرد. استفاده از چی چابکی حرکت بر مسیر منحنی - استفاده از نیروی وزن و تغییر مسیر  دادنهای صاعقه وار، موجب تمایز این هنر از هنر های رزمی دیگر می گردد.

راهبان از بودا پرسیدند: راه درست کدام است ؟

پاسخ داد: راه میانه ، میان لذت و رنج است که از راه هشتگانه به دست مى آید.

راه هشتگانه هشت قانون بزرگ زندگى را مى آموزد:

1. پرهیز از آزار جانداران
2. پرهیز از دزدى
3. پرهیز از بى عفتى
4. پرهیز از دروغ
5. پرهیز از مستى
6. پرهیز از بدگویى
7. پرهیز از خودخواهى
8. پرهیز از نادانى

راستی دوستان عزیز از هفته اینده ما میخواهیم بهترین کتاب معروف وقدیمی ( تائو یوگا و چی کونگ ) به ترجعه مهیار جلالیانی برای سال1381 را به صورت خلاصه بررسی کنیم و نکات مهم و کلیدی این کتاب رو برای شما دوستان بیان کنیم، پس با ما باشید با مطالب جالب این کتاب به زودی...

/ 4 نظر / 22 بازدید
نادر

salam, man mikham taichi kar konam mishe rahnamaii koni ? to tehran bashgahesh kojast ?

بتسامه

سلام.در عین اینکه جالب بود اما خیلی مشکله من که این آخریا قاطی کردم

اکرم

سلام ... چطورین انشالا همه چیز خوب پیش میره... من در سفرم به یاد شما بودم و برای موفقیتتون دعا کردم ..... ممنون به خاطر مطالب مفیدتون[گل]

سید احسان کلینی

لینک سایت شما در سایت مشاوره علوم ورزشی قهرمان درج شد شاد پیروز و موفق باشید