Tai Chi improves symptoms of fibromyalgia

تای چی  بهبود دهنده علائم فیبرومیالژیا

2010 اوت 18     معادل با 1/6/89

 

افراد مبتلا به فیبرومیالژیا ،جهت رهایی از علایم بیماری خود، باید به راهکارهایی خلاقانه بیاندیشند. فقط چند دارو تایید شده برای این بیماری وجود دارد ، که باعث دردهای مزمن و شدید ، اختلالات خواب ، خستگی و افسردگی می شود.  بسیاری از بیماران  ترکیبی از داروها  را برمیگزینند ، تا تغییرات در شیوه زندگی ، و یا درمانهای  شناخت رفتاری که کاربردی هستند.

 مطالعه آزاد چهارشنبه( 18 اوت ) نشان می دهد که تای چی ، فرمی از هنرهای رزمی  چینی ، به میزان قابل توجهی این علایم را بهبود می بخشد .تای چی یک تمرین بدنی ذهنی است که از طریق حرکات آرام، تمرینات تنفسی و ریلکسیشن ، انرژیی -- به نام چی --  را به سراسر بدن می رساند. در این مطالعه ، محققان در مرکز پزشکی تافتز در بوستون ،به  33 بیمار مبتلا به فیبرومیالژیا  برنامه تمرین  تای چی  دادند وبه 33 بیمار دیگر  ؛ یک برنامه شامل  تمرینهای کششی و آموزش سلامتی دادند،هر دو گروه به مدت 12 هفته  ، هفته ای دو بار  ، در جلسه ایی یک ساعته شرکت می کردند.

این مطالعه ، در مجله نیوانگلند پزشکی منتشر شد، بر اساس این مطالعه دریافتند که بیماران گروه تای چی ، بهبود بسیار بیشتری نسبت به بیماران تحت کنترل گروه دیگر داشته اند. در نقطه مقیاس 100 در علائم فیبرومیالژیا ، که شدید ترین علایم است  ، بیمارانی که تای چی  تمرین میکردند ، بطور متوسط 27.8 امتیاز در مقایسه با 9.4 امتیاز در گروه  دیگر کاهش علایم داشتند.بیشتر افراد در گروه تای چی داروهای خود را متوقف کرده و کیفیت خواب بهتر ، درد و افسردگی کمتر در این گروه گزارش شد.

 نویسندگان نوشته اند: اینکه تای چی چگونه کار می کند و باعث کاهش علائم فیبرومیالژیا می شود ،ناشناخته است ، اما  احتمالا چند فاکتور موثر بوده و  باعث بهبود قدرت عضلانی ، سلامت روان ، آرامش و استراحت  شده است و یا "ممکن است تمرین تای چی آستانه درد را افزایش داده وکمک به شکستن چرخه درد "کرده باشد.

 سرمقاله  ای که این روزنامه را همراهی می کرد  نتایج  را "چشمگیر" دانست ، و می گوید نتایج این تحقیق می تواند به خاطر وجود یک مربی مشتاق تای چی و یا اثر دارونمای شناخته شده باشد،.  مطالعات دقیق آینده باید درمانی مشابه ، مانند یوگا (تای چی ) را ، با نتایج تست مقایسه نماید ، و آنها اشاره میکنند  که، ورزشهای ذهنی جسمی نمی تواند  به هر کسی کمک کند.

شاری رون / لس آنجلس تایمز

 

تهیه وتنظیم : رضا عابدین پور  

 مترجم : خانم  اکرم بخشیان

/ 2 نظر / 17 بازدید
فریناز

متن خیلی خوبی بود. علاقه ام نسبت به اینکه بیام تاچی کار کنم بیشتر شد. یک تشکر ویژه از مامان جونم به خاطر ترجمه خیلی خوبش[بغل]

صالح

بسیار عالی بود